PrijemČesto Postavljana PitanjaKorisničke grupeRegistruj sePristupi

Delite | 

Kako nastaje ljubomora?

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
maculence
Admin
Admin

Ženski

Broj poruka : 5005
Poeni : 13530
Datum upisa : 22.05.2014
Godina : 38

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Uto Nov 11, 2014 4:55 pm

a da, i toga ima naravno uvek, to je zenama u krvi

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Andjelak
Moderator
Moderator

Ženski

Broj poruka : 10609
Poeni : 19213
Godina : 26

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Uto Feb 10, 2015 4:16 pm

Muskarci su nekako vise ljubomorni...

Samo je jedna ljubav moja [You must be registered and logged in to see this image.]
Pavle [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
maculence
Admin
Admin

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Sre Feb 11, 2015 6:47 am

sreca ja jos nisam naisla na takvog muskarca, nadam se i da necu imati razloga

Nazad na vrh Ići dole
Andjelak
Moderator
Moderator

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Uto Feb 17, 2015 10:39 pm

dosadna ova ljubomora vise....

Samo je jedna ljubav moja [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
maculence
Admin
Admin

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Sre Feb 25, 2015 6:45 am

cija bre

Nazad na vrh Ići dole
Andjelak
Moderator
Moderator

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Sre Feb 25, 2015 10:00 pm

hm cija...

Nazad na vrh Ići dole
maculence
Admin
Admin

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Sre Mar 04, 2015 6:46 am

pa tvoja ili njegova?

Nazad na vrh Ići dole
Andjelak
Moderator
Moderator

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Sre Mar 04, 2015 2:24 pm

njegova bre

Nazad na vrh Ići dole
nemosav1
Novajlija
Novajlija

Muški

Broj poruka : 38
Poeni : 6307
Datum upisa : 14.03.2015

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Sub Mar 14, 2015 1:33 pm

Ljubomora je vrsta straha koji subjekt oseća kada procenjuje da bi voljena osoba mogla zavoleti nekog trećeg. Dakle, za
ljubomoru je potrebno troje. Svrha osećanja ljubomore je da pokrene subjekta na ona ponašanja kojima će zaštititi svoj odnos ljubavi. Iako je ljubomora zasnovana na strahu, ona pokreće kompleksne reakcije od kojih su četiri tipične: mržnja-destrukcija, ljutnja-napad, tuga-povlačenje i strah-ugadjanje. Ljubomora je sasvim adekvatno i korisno osećanje ukoliko se oseća u situacijama u kojima stvarno postoji mogućnost da objekt ljubavi zavoli nekog trećeg, ukoliko se izražava na socijalno prihvatljiv način i ukoliko doprinosi očuvanju veze. Pošto preterana i neadekvatna ljubomora umesto da sačuva odnos ljubavi dovodi do njegovog uništenja, mnogi ljudi pogrešno veruju da je ljubomora sama po sebi nekakvo patološko osećanje. Zbog toga se trude da priguše i potisnu sopstveno osećanje ljubomore, a partnerovu ljubomoru doživljavaju kao znak duševne bolesti.Sasvim drugu krajnost predstavljaju osobe koje izjednačuju ljubav i ljubomoru, tako da na osnovu prisustva ili odsustva ljubomore zaključuju da ima ili nema Ijubavi.
Da bi neko mogao osetiti ljubomoru, on prvo mora voleti. Zbog toga je ljubomora jedno od prirodnih osećanja u odnosu
Ijubavi. Tačno je da se Ijubomora, za razliku od zavisti s kojom se često meša, javlja samo u odnosu ljubavi, ali ne postoji nikakva veza izmedu intenziteta Ijubavi i intenziteta ljubomore. Pa ipak neki ljudi veruju da ovakva veza postoji, tako da pojavu svoje ili partnerove ljubomore shvataju kao kvalitativan i kvantitativan "dokaz" ljubavi.
Interesantno je da preklapanje Ijubavi i ljubomore nalazimo i u Zakoniku Ijubavi iz XII veka, gde dva člana govore o tome: član
21. - "Prava ljubomora čini da ljubavna naklonost uvek raste" i član 22. - "Sumnja i ljubomora koja iz nje proizlazi povećavaju
Ijubavnu naklonost."
Kada neko u svojoj predstavi o ljubavi potpuno preklapa pojmove "ljubav" i "ljubomora" ,on "zna" da voli tako što oseća ljubomoru: ako je ljubomoran - voli, a ako nije ljubomoran - onda to nije ljubav:

nema Ijubomore - nema ljubavi
U ovoj jednačini takodje važi da što je ljubomora intenzivnija, to je i ljubav jača:
snažna Ijubomora = snažna Ijubav
najsnažnija Ijubomora - prava Ijubav
Na osnovu premise u kojoj se ljubav i ljubomora izjednačavaju tako da nastaje Ijubav-Ijubomora, kao i na osnovu postojanja ili odsustva Ijubomore kao signala ljubavi, bilo u svom doživljaju bilo u partnerovom ponašanju, ove osobe razvijaju sledeći sistem izvedenih verovanja koji determiniše njihove misli, osećanja i ponašanje u odnosu ljubavi:

Ako sam Ijubomorna, onda volim partnera
Ako sam intenzivno Ijubomoran, onda mnogo volim partnerku
Ako nisam Ijubomorna, onda ne volim parinera
Ako je partner Ijubomoran, onda on mene voli
Ako je partner intenzivno Ijubomoran, onda me mnogo voli
Ako partner nije Ijubomoran, onda me ne voli

Devojka, 25 godina, student istorije umetnosti. Sebe definiše kao posesivnu i ljubomornu. Dve godine je u nezadovoljavajućem odnosu s nešto starijim muškarcem. Pošto ne nalazi nijedan od onih kvaliteta iz prva dva meseca njihovog odnosa, ona pokušava da raskine odnos i ostavi partnera. Medutim, posle svakog "raskida" opet mu se vraća jer ne bi mogla podneti da je on s nekom drugom. Dok nisu zajedno, stalno fantazira o tome kako je on s nekom drugom ženom i zamišlja šta oni rade tog trenutka. Svoju ljubomoru definiše kao strast. Zbunjena svojim podeljenim osećanjima izjavljuje: "Verovatno ga veoma mnogo volim čim sam toliko Ijubomorna."

Kada osoba izjednačava ljubav i ljubomoru, onda će tražiti takvog partnera koji je preterano Ijubomoran. Logika ovakvog
izbora je jednostavna: osoba će samo s takvim partnerom lako znati da je voljena. Kod nekih osoba koje se čak mogu žaliti da im partnerova ljubav zagorčava život i uzrokuje brojna ograničenja i patnje, lako možemo identifikovati i jednu dozu ponosa što je to tako. Često se duga tirada o patnjama i partnerovoj "bolesnoj" ljubomori završava rečima koje opravdavaju "despotskog" partnera: "Ali šta ću kad me on toliko voli i kad se toliko boji da će me izgubiti." Zahtevi ljubomornog partnera bitno ograničavaju aktivnost osobe što u njoj izaziva Ijutnju i druga neprijatna osećanja. Ali, na jednom drugom nivou, na nivou na kojem ona izjednačava ljubav i ljubomoru, takvo njegovo ponašanje joj imponuje. Ovakva osoba ne želi nikakvu promenu,
ona samo želi da se nekome izjada o svojoj sudbini, koja joj, iako teška, odgovara. Zbog toga u razgovorima ovakve osobe
često imaju neko "Da, ali..." na sve predloge o tome kako bi mogle da poboljšaju svoj život. Jedino što traže jeste da ih neko
razume, da s njima saoseća i da ih uteši. Drugim rečima, one su zainteresovane da ostvaruju odrecienu socijalnu dobit - socijalno priznanje njihovog žrtvovanja - a ne da radikalno menjaju svoj život; ma koliko to čudno zvučalo, one zaista žive u odnosu ljubavi.
Nazad na vrh Ići dole
maculence
Admin
Admin

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   Sub Mar 14, 2015 4:42 pm

nemosave ovo je iscrpan i dobar, jako dobar odgovor, volela bih da i na drugim temama vidim tvoja misljenja

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Kako nastaje ljubomora?   

Nazad na vrh Ići dole

Kako nastaje ljubomora?
Nazad na vrh 
Strana 4 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako da mu pričate prljavo, a da se ne osećate smešno
» Kako se sviraju ovi trileri?
» KAKO PREŽIVETI U SVETU MAFIJE: Danna Garcia u novoj telenoveli!
» Ženska moda: Kako da nosite patike na moderan način
» NAPETI ZAVRŠETAK: Pogledajte kako se završava Mala nevesta!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Romansa - forum o ljubavi i druzenju :: Medjuljudski odnosi :: Ljubav-
Skoči na: