PrijemPortalČesto Postavljana PitanjaKorisničke grupeRegistruj sePristupi

Delite | 

Estetika ili mučenje: visoke potpetice

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
djelem
Osmeh
Osmeh

Ženski

Broj poruka : 2121
Datum upisa : 24.10.2014

PočaljiNaslov: Estetika ili mučenje: visoke potpetice   Sub Nov 15, 2014 7:40 pm

Imperativ lepote i mode često ima prednost nad običnom funkcionalnošću, što je osvedočeno brojnim zanimljivim primerima iz istorije mode. Žene su svojevremeno nosile korsete i steznike koji su uspešno kreirali iluziju “zoljinog struka”, ali i krajnje negativno delovali na telo, pritiskajući i deformišući kožu i unutrašnje organe. Raznovrsna probadanja (body piercing), teške naušnice, ogromne perike i tetovaže predstavljaju primere pokušaja da se učini intervencija nad sopstvenim telom u cilju približavanja aktuelnom idealu (ili idealima) lepote.
Ponekad se ove tehnike i metode sasvim neprimetno uvuku u životnu praksu. Primer za to je, pre svega, depilacija – bolna metoda, kojoj se podvrgavaju žene širom sveta, a koja (osim eliminacije neželjenih dlačica) prouzrokuje crvenilo i nadražaj kože, pojavu uraslih dlaka i potkožnih bubuljica, i nerviranje kada se bauk u vidu dlačice iznova pojavi na površini kože. Ovakvi rituali nisu ništa manje “varvarski” od npr. bušenja nosa ili ušiju koskama kod nekih plemena, jer je princip isti – veštačka promena pojavnosti.
Stvar koja se danas na Zapadu prihvata kao a priori normalna, prirodna i poželjna, jeste nošenje visokih potpetica. Žene se na najrazličitijim platformama, uskim i tankim štiklama, formalno ili moderno odevene, kreću po modnim pistama, ulicama gradova, stranicama modnih časopisa.
Iako su kod modno poželjnih i ekstremno visokih potpetica elegancija i ekstravagancija izbalansirane, većini žena je jasno da u elegantnim cipelama ne mogu mnogo da hodaju, tako da se ponašanje tokom cele večeri svodi na “glumljenje lutke u izlogu”. Bez obzira na moguće razlike u mišljenjima, tj. da li je besmisleno (funkcionalno) ili, naprotiv, smisleno (estetski) nositi visoke štikle, jedno je sigurno: najnovija upozorenja lekara glase da učestalo nošenje obuće sa visokim potpeticama umnogome povećava rizik nastanka artritisa. Naime, izmenjen položaj noge i stopala povećava silu istezanja za 23%, gde posebno strada zglob kolena.
Ovo istraživanje sprovedeno je na uzorku od 20 žena, prosečne dobi od 36 godina, koje su na potpeticama hodale preko platforme sa senzorima. Lekari ne smatraju da visoke potpetice treba ukinuti, već da, kao i u svemu, treba pronaći pravu meru: u ovom slučaju, funkcije i estetike.

Izvor: Zena

p.s. ja ih volim nositi, simbol su zenstvenosti.

Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
djelem
Osmeh
Osmeh

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Estetika ili mučenje: visoke potpetice   Sub Nov 15, 2014 7:41 pm

Nazad na vrh Ići dole
negrit
Osmeh
Osmeh

Muški

Broj poruka : 2070
Datum upisa : 23.05.2014
Godina : 56

PočaljiNaslov: Re: Estetika ili mučenje: visoke potpetice   Ned Nov 16, 2014 12:38 pm

... činjenica je da vioke pete izdužuju figuru žene, noseći ih izgledaju daleko atraktivnije... no da je mučenje složiti će se većina žena... kao dokaz u prilog tome govore situacije kada žene znaju da će biti prisiljene provesti dulje vrijeme na nogama, stojeći ili plešući... iskusnije i mudrije za takve prilike kao što su svadbe , recimo, u torbici sa sobom obavezno nose rezervni par obuće.... balerinke npr...

... ali za ljepotu  nijedna žrtva nije preteška ;)
Nazad na vrh Ići dole
djelem
Osmeh
Osmeh

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Estetika ili mučenje: visoke potpetice   Ned Nov 16, 2014 1:24 pm

Ma svadba kao svadba, desi se jednom do dvaput u godini, svi ostali danu su dani za ponos zene i njene posebnosti  8

Nazad na vrh Ići dole
Andjelak
Moderator
Moderator

Ženski

Broj poruka : 9934
Datum upisa : 22.05.2014
Godina : 25

PočaljiNaslov: Re: Estetika ili mučenje: visoke potpetice   Ned Nov 16, 2014 2:33 pm

Ja bi ih rado nosila...
Ali imam problem sa urastanjem noktiju tako da nemogu da nadjem odgovarajuce...
Imam par pari sto sam kupili i samo mi stoje bezveze nikad ih nisam obukla...

Eh da mogu ove

BannerFans.com

I ove večeri želela bih samo da sam s njim. 
Da šetamo, držimo se za ruke i ćutimo, iako imam gomilu toga da mu kažem.
Ove večeri želela bih samo da ga vidim, da ga zagrlim....
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Estetika ili mučenje: visoke potpetice   

Nazad na vrh Ići dole

Estetika ili mučenje: visoke potpetice
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Alergija - uzrok i načini liječenja
» PRAVO NOVOGODIŠNJE IZNENAĐENJE ZA SVE LJUBITELJE TELENOVELA!
» Tambura

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Stil zivota :: Moda i lepota-
Skoči na: